מידע וטיפים

לאחר שתתקבלו במאור פנים בבית חב"ד תשתו משהו ותניחו את התיקים תקבלו מפה של העיר, מאוד מושקעת והכרחית, עם סימונים של בנקים, מכבסות, צ'יינג'ים, מיקום של שווקים והוסטלים מומלצים ועוד כל מיני דברים שחשוב לדעת.
תמצאו מקום להניח בו את הראש, תחזרו לבית חב"ד לערב מעניין.
בבית חב"ד יפנו אתכם לסוכנות זולה, המציעה מסלולים* שהורכבו לפי לקחים של מוצ'ילרים ישראלים. וכמובן ואיך לא מחירים זולים.

קצת על...'קריסטובל'
מדובר בהר במרכז מדינת מחוז צ'יאפס. ממנו יוצאים לתורים ברחבי המדינה - הערים המפורסמות שם הם, פלנקה [Palenque], טוקסטלה [Tuxtla] וקריסטובל [San Cristobal]. (צ'יאפס זה המדינה המבודדת ביותר במקסיקו, רוב מוחלט -90%- מהאזרחים שלה איינדאים ומקסיקנית זה לא שפת האם שלהם! כמויות של פוליטיקה).
ס קריסטובל הינה עיירה ציורית, קליונלית, אווירה כיפית, כמה שווקים מעניינים.
מקריסטובל עצמה יוצאים סיורים מאוד מעניינים לכפרים של האיינדיאנים אחד בעיברית, והשני הוא טרק סוסים של שעה הלוך שעה חזור, כמו כן יש הר 'ארקוטטה' הר מעניין עם סנפלינג קצר למהרת ממוטות וגם מסלולי אופניים. יש גם מסלול של טיפוס על הר 'ראנצו נואבו', תצפית קטנה על קריסטובל וירידה בשלוש אומגות טיול מומלץ מאוד.
חובה להקדיש לעיר יום וערב!

כמה זמן להיות כאן? שימו לב!
הזמן המומלץ ביותר על מנת לחוות ולמצות, עבור מי שמתחבר לסטייל של נופים טבע ואקסטרים בעונה הרטובה- *מינימום* שבוע! לא כולל ימי הגעה! הזמן האולטימטיבי הוא עשרה ימים. ובעונה היבשה, *מינימום* עשרה ימים. מקסימום? להתנדב בבית חב"ד לכמה חודשים.
מאזור החופים במקסיקו:
הדרך המומלצת להגיע לצ'יאפס היא - בטיסה בלבד! מסיבה פשוטה הטיסות מאוד זולות (בין 50$ ל70$), והם מביאות אותכם למרכז צ'יאפס, מרחק של 40 דקות מקריסטובל, פשוט וקל.
שימו לב: מטיילים מדווחים כי נסיעה מאזור החופים יכולה להיות בלתי נסבלת, ויכולה להתארך לזמן של כ22 שעות (!!). לא משנה כמה האוטובוס נח, זה לא כיף לעשות את זה בהנחה שיכלתם לעשות את זה בטיסה של שעה וחצי.
מגואטמלה:
מאנטיגוה: שאטל ישיר של 14 שעות.
מסן פדרו: מומלץ לקחת סירה לפנחצ'ל ומשם שאטל לקריסטובל של 10 שעות בערך.

מסלולים מומלצים
אחד מהמקומות המרתקים ביותר בצ'יאפס זה אזור "הסלע" -טוקסטלה גוטיירז- Tuxtla Gutierrez: האזור הזה למעשה הוא אזור של יער ענק על ריצפת גיר ואבן, רעידת אדמה לפני אלפיי שנים יצרה עשרות קניוניים ומכתשים.
1. קניון דל סומידרו - Cañón del Sumidero- זה הסמל של מדינת צ'יאפס. צוקים אמתנים בגובה של קילומטר עשוי להכיל; תנינים, קופים, נשרים, שקנאים ועוד.
שייט [מתוייר מאוד] בין הצוקים, נוף יחודי מאוד, גם לבאים מהדרום.

אח"כ ממשיכים לקניון צ'ירדור ומפלי אל אגואסרו- Cascada el Aguacero-
קניון קטן יותר, יורדים אילו 770 מדרגות (בערך), מסלול קצר במים ומגיעים לקיר בקניון עמוס מפלים.
לא משנה כמה מפלים ראיתם, המקום הזה מיוחד ממש. אין מה לומר..
2. סנפלינג תוכים - Sima de las Cotorras - מכתש בעומק של 170 מטר.
מדובר במכתש שנוצר מחילחול של מים מתחת לפני השטח עד ש הקרקע הסילעית קרסה ונוצר מכתש מיוחד, בתוכו גדל יער, ביער יש אלפיי תוכים וחיות ששונות ומענינות, שמצאו מקום מפלט מחיות טורפות.
מגיעים בזריחה לראות את התוכים מתעוררים, וגם מפני שאז המזג האוויר נעים ואלו השעות הכי טובות לעשות את הסנפלינג, חשוב לציין יורדים את הסנפלינג, וגם עולים אותו, אז ככה שזה אקסטרים לכל דבר! ..
3. טרק מערות - El Chorreadero - לא פעיל בעונה הגשומה!
מדובר בטרק של בין 7-ל10 שעות, בתוך סוג של הר חלול, הטרק הוא אקסטרימי לחלוטין, מתחיל בטיפוס לחור שיוצא ממנו מפל, מאז מתחיל מסע שכולל קפיצות מגובה לתוך בריכות, מתגלצ'ים על אבנים חלקות, סנפלינג מפלים, טיפוסים והכל עם פנס על הראש בתוך מהרות נטיפים וצבע מים יפה, מומלץ מומלץ לכל חובבי האקסטרים!
עוד אזור מעניין בצ'יאפס הוא יער גשם 'קומיטן' -Comitán de Domínguez-
1. טיול יומי - מפלי הצ'יפלון- Cascadas El Chiflón- שמורה של מפלים קסומים בטבע בצבעי תכלת מוגזם! סריה של לגונות ומפלים שהמפל המרכזי בניהם הוא מפל של 120 מטר (ואו!) המשרה אווירה גשומה.
יש אומגות נחמדות, הגדול שבניהם הוא ליד המפל של ה120 מטר הוא אומגת נפילה הבנויה בצורת V אתה דיי בטוח שאתה נופל אותה עד לרגע שאתה ממשיך אותה, קצר ונחמד =)
אח"כ ממשיכים לסונטת 'היהלום'- Chucumaltik- יער גשם נמוך יותר על ריצפת אבן, נכנסים לבית של סבתא אינדיאנית, ממשיכים בתוך היער , חונים, עושים מסלול קצר, מגיעים לתצפית שם מתגלה 'היהלום' באזור פסטורלי בנוף בין הרים ועצי דקל, יורדים לסונטה צלולה ברמה מלחיצה, מדהימה, כשהשמש מאירה עליה היא פשוט נוצצת!!
2. לאס נובאס טיול של יומיים - לאס נובאס מקבץ של לגונות ומפלים בתוך מעבי היער גשם [מלא בגחליליות לילה בעונה הגשומה]. בעונה היבשה המים בצבעי תכלת, אזור קסום.
משם ממשיכים אגמיי מונטביו - Lagunas de Montebello- 113 אגמים, מבקרים רק ב3 וזה מספיק, נופים מדהימים, האגם הראשון הוא כמו חוף ים ענק, האגם השני, עוצרים לתצפית עליו. האגם השלישי - שיט ברפסודה ומגיעים ל'אי הצעקות' -צועקים ההד חוזר בכמה זוויות ואפשר לקפוץ שם למים.
שם הולכים לישון בצימר.
בבוקר כשקמים ממשיכים לסונטת היהלום ומפליי הציפלון שהזכרנו מקודם
המסלול עובר דרך יעידים שהם ללא ספק ה'היי לייט' של צ'יאפס-
1. טונינה- Toniná- הפרמידה הכי גבוהה במרכז אמריקה, שילוב של נוף הרים ושדות ופרמידה גבוהה מאוד של בני המאיה, חמישים אחוז מהפרמידה עדין בתוך האדמה.
אדם בשם דון פרנסיסקו שמתעסק בחוות, גילה במה שלמעשה החשיב כהר את הפרמידה הזאת.
2. הרוברטו באריוס- Cascadas Roberto Barrios- עולם של מפלים ולגונות אין סופי בג'ונגל בהחלט אחד ה מקומות, מפלים שם משמשים כמגלצ'ות, עצים עקומים כמקפצות.
3.ווילב חה- wilib ha- צמוד לרוברטו, נקודת חן בטבע, שמורה נחמדה, עם מים צלולים ודגים מפלים שאפשר לטפס עליהם.
4. אל פאנצ'אן- האזור שיושנים בו שמורה בטבע של קאסות והוסטלים, אל תבהלו מהקולות של האריות זה קופים. =)
5. אזור העתיקות המפורסם של הפלנקה- עיר שלמה של המאיות שננטשה מלפני 750 שנה, מסיבה לא ברורה, במקום: מגדל תצפית בכוכבים, בית יולדות, מקדשים, מזבחות אדם, בתים, מובילי מים לשדות, ועוד..
הטיפ שלי: להיכנס לתוך השבילים שמובילים אל תוך הג'ונגל עצמו, גם במקום שיש שילוט לא להיכנס -שם הכי מעניין.
6. המיסול חה- יMisol Ha- יעד על הדרך למקום הבא. מפל שאפשר לעבור בינו לבין הצוק ולהגיע למערת עטלפים נחמדה, עם מפל ובריכה קטנה.
7. האגוא אזול -AGUA AZUL- מיצבור המים הכחולים תכולים - הגדול ביותר במרכז ודרום אמריקה. בלי מילים. פשוט מטריף חושים!
נסיעות ארוכות, יוצא באופן עצמאי, הבית חב"ד עוזר לארגן הכל, טיול במובן האורגינאלי שלו, תראו את זה כמעלה.
עד כאן קריסטול צ'יאפס. "קוסקו של מרכז אמריקה" תהנו.
אלוקות.

אזור הסלע – טוקסטלה – Tuxtla
יער גשם קומיטן – Comitán
אזור ג'ונגל הפלנקה – Palenque

* מדובר בטיולים עצמאים לחלוטין, משכירים רכב ונהג. הסוכנות מארגנת הסעה ליעדים, מבחינת הסתדרויות נוספות (אוכל, במקרה של יומים שינה, וכל השאר), זה עליכם. אין מה לדאוג, בבית חב"ד יעזרו לכם להבין הכל. לטיול עצמאי יש כח של חוויה נהדרת.

* כמובן שהטיולים המוזכרים כאן הם בסה"כ הטיולים העיקרים יש עוד טיולים יומיים רבים, מעניינים ומאתגרים. מומלץ לברר בבית חב"ד.