אודות

ס. קריסטובל דה לאס קאסאס', או בקיצור 'ס. קריסטובל', היא עיר השוכנת בגובה 2,100 מטרים וממוקמת בהרי מדינת צ'יאפס שבדרום מקסיקו, על גבול גואטמאלה. אלפי מטיילים ישראלים ויהודים פוקדים את עיר הנופש הזו מדי שנה. עיר זו מהווה צומת מרכזי למעבר בין חלקי מקסיקו, וכן תחנת מעבר אל מדינת גואטמלה השכנה. רבים מהתרמילאים הישראלים שמגיעים לעיר, נשארים יותר מכפי שתכננו, הן בשל האטרקציות הרבות שיש לעשות בעיר והן בשל האווירה הנינוחה.
מביני דבר מספרים שהעיר היא אחת הערים היפות והמיוחדות במקסיקו ובמרכז אמריקה. היא נמצאת באזור הרים, ולכן מזג האוויר בה קריר יותר בניגוד לערי החוף הרבים במקסיקו. רחובותיה מרוצפים באבן שיש והטיול בהם נעים במיוחד. אתרי טבע רבים פועלים בעיר ובסביבתה – מפלים, שמורת טבע ואינספור מסלולי טיולי ג'ונגלים, מה שכאמור גורם למטיילים להישאר בה יותר.

 

הרב אורן רז, רעיתו עינת ושבעת ילדיהם נמצאים זה כמעט שש שנים בקריסטובל, לאחר חיפוש ממושך אחר יעד לשליחות. לא, לא כזו של הסוכנות היהודית, 'שליחות' של הרבי מליובאויטש – כידוע הרבי שלח מאות שלוחים לרחבי העולם להיות מגדלור של אור, מעשים טובים ותורה, עבור כל יהודי המקום.

כאשר שמעו אורן ועינת על העיר 'קריסטובל' במקסיקו והחליטו שזהו ייעד השליחות שנועד בעבורם. הם כתבו לרבי באמצעות האגרות קודש [כתיבה לרבי באמצעות האגרות קודש הינו האופן בו נוהגים חסידים ויהודים רבים מכל שכבות הציבור לכתוב לרבי ולקבל את עצתו וברכתו בכל תחומי החיים, מאז הסתתרותו של הרבי מעינינו. לאחר כתיבת המכתב, מכניסים אותו אל אחד מכרכי אגרות הקודש של הרבי, ובעמודים החופפים על המכתב נמצאת לרוב התייחסות קולעת לבעיית השואל והדרכה כיצד לנהוג.] וקיבלו את ברכתו הקדושה. "כששמענו בהתחלה על מרכז אמריקה, נטינו לסרב. אני סובל מחום, וכל אתרי התיירות שבהם מבקרים ישראלים, הם בערי חוף. הנה בהשגחה פרטית שמענו על עיר אחת יוצאת דופן, שנמצאת בין הרים ובין ג'ונגלים, מקום עם אוויר צח ונעים, והחלטנו לברר על–כך לעומק.

"לקראת היציאה כתבנו שוב לרבי, ובתשובה הופיע בפרוש שם המדינה 'מקסיקו'. במכתב זה בירך הרבי את הכותב, שיצליח בפעולותיו עם הצעירים ויתעלה על הפניות העצמיות שיש לו. נוכח תשובה זו נמוגו אצלנו כל הספקות, ועלינו על המטוס בדרך להכין עוד נקודה בגלובוס להתגלות הרבי מלך המשיח.

כיום הבית חב"ד פועל בצורה שוטפת, ומבקרים בו מידי יום עשרות מטילים, המוצאים מנוחה מקום חם, לאכול כשר, לקרוא ספר , או פשוט להיות ביחד.

"באהבת ישראל- נביא את הגואל".